angina_ropna.jpg

Angina ropna może wystąpić u osób w każdym wieku. Choroba zalicza się do schorzeń bakteryjnych, przy czym najczęściej odpowiadają za nią paciorkowce z grupy A. Drobnoustroje te atakują przeważnie migdałki oraz poszczególne fragmenty podniebienia. Choroba ustępuje zazwyczaj po kilku dniach. Anginę można rozpoznać na podstawie wysokiej gorączki chorego, bólach stawów i kości, intensywnych bólów gardła i migdałków, powiększeniu węzłów chłonnych.

Charakterystyczny jest również ropny nalot widoczny na migdałkach. Podstawowymi lekami stosowanymi podczas tej choroby są antybiotyki. Jednakże przed ich podaniem lekarz powinien upewnić się, że angina spowodowana jest bakteriami. W przeciwnym razie leki te okażą się nieskuteczne. Jednym z najczęściej podawanych antybiotyków w przebiegu anginy jest fenoksypenicylina.

Ból może być także uśmierzony za pomocą domowych sposobów, np. płukanek. Chorym można podawać również tabletki przeciwbólowe oraz pastylki do ssania. Podczas choroby należy dużo odpoczywać. Ze względu na silny ból gardła zaleca się modyfikację diety.

Chory może mieć problem z przełykaniem niektórych posiłków, dlatego zaleca się, żeby miały one konsystencję papkowatą. Angina nie zalicza się do poważnych chorób, jednak jeśli nie jest leczona to mogą wystąpić poważne komplikacje. Należy do nich zaliczyć m.in. zapalenie opon mózgowych czy zapalenie zatok.

Z tego powodu nie należy anginy bagatelizować. W przypadku podejrzenia tej choroby należy niezwłocznie udać się do lekarza.