borelioza_jako_choroba_zakazna.jpg

Borelioza zalicza się do chorób odzwierzęcych, ponieważ nośnikami drobnoustrojów są zazwyczaj kleszcze. Na skutek ukąszenia do organizmu człowieka przedostają się krętki, które powodują szereg objawów. Do takich ukąszeń najczęściej dochodzi w lesie bądź na łące. Z tego powodu tak ważne jest dokładne obejrzenie ciała po powrocie z wycieczki. Jednym z najważniejszych objawów boreliozy jest rumień, który pojawia się na skórze po upływie nawet do kilku tygodniu od momentu ukąszenia. Zmiana skórna początkowo występuje w postaci małej czerwonawej plamki. Stopniowo jednak powiększa się aż osiąga nawet kilkucentymetrową średnicę.

Rumień ma bardzo charakterystyczny wygląd, bowiem posiada on kształt pierścienia, przy czym środek jest jaśniejszy od brzegów. Chory nie odczuwa przy tym bólu ani świądu. Do innych objawów boreliozy należy zaliczyć chłoniak limfatyczny. Te zmiany skórne charakteryzują chorobę we wczesnym stadium rozwoju. U niektórych pojawiają się także dolegliwości przypominające grypę. Jeżeli choroba nie jest leczona pojawiają się kolejne objawy. Jest to m.

in. zapalenie stawów, a nawet układu nerwowego. Intensywność tych objawów jest bardzo zróżnicowana, przy czym choroba może mieć charakter nawrotowy. Leczenie polega na podawaniu choremu specjalnie dobranych antybiotyków. Chory powinien zażywać je nawet przez okres kilku tygodni. Dodatkowo wskazane jest zażywanie środków przeciwbólowych. Do powikłań boreliozy zalicza się m.

Lżejszy i bezpieczniejszy poród dzięki żelowi dianatal

in. neuroborelioza.