charakterystyka_gruzlicy.jpg

Gruźlica wywoływana jest przez prątki gruźlicy. Drobnoustroje te najczęściej atakują płuca, chociaż mogą zniszczyć również inne narządy, jak np. kości. Prątki gruźlicy rozprzestrzeniają się w wyniku bezpośredniego kontaktu z osobą chorą.

Przenoszą się również za pośrednictwem drogi kropelkowej, np. podczas kichania. Do zakażenia najczęściej dochodzi w wyniku długotrwałego przebywania z osobą chorą. Z tego powodu największe ryzyko zachorowania dotyczy osób, które mieszkają z gruźlikiem bądź przebywają na terenie, w którym stwierdzono wzrost zachorowań.

Niebezpieczeństwo rozwoju gruźlicy dotyczy również dzieci, osób starszych oraz tych, które się nieprawidłowo odżywiają. Gruźlica objawia się w typowy sposób. Najczęściej u chorych obserwuje się silny kaszel, krwioplucie, wysoką gorączkę, nocne poty, brak apetytu. Chorzy mogą skarżyć się również na uczucie duszności oraz bóle w klatce piersiowej.

Bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie tych objawów i niezwłoczne skorzystanie z pomocy medycznej. Jeżeli choroba znajduje się we wczesnym stadium istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że zostanie całkowicie wyleczona. Leczenie trwa zazwyczaj kilka miesięcy, jednak już po kilku tygodniach można zaobserwować znaczącą poprawę. Nie można wówczas przerywać leczenia, bowiem może to skutkować rozwojem prątków lekoopornych.

Jeżeli gruźlica nie jest leczona, może doprowadzić do śmierci. Obecnie oferowane są specjalne szczepionki przeciw tej chorobie. Jest ona stosowana głównie u noworodków oraz dzieci starszych, które wcześniej nie były szczepione.