jak_rozpoznac_bialaczke.jpg

Białaczka to jedna z najpoważniejszych chorób nowotworowych. Celem ataku komórek nowotworowych jest układ krwiotwórczy. W chorobie dochodzi do zakłócenia równowagi w produkcji leukocytów. Z licznych danych statystycznych wynika, że choroba częściej występuje u mężczyzn. Rozwój białaczki jest niezależne od wieku, przy czym zaobserwowano, że ostra białaczka limfoblastyczna zazwyczaj występuje u dzieci.

Wietrzna ospa przebieg, okres inkubacji oraz powikłania

Z kolei forma przewlekła częściej rozpoznawana jest u dorosłych. Obecnie nie są znane przyczyny rozwoju białaczki. Część lekarzy powodów upatruje się w promieniowaniu jonizującym. Niektórzy twierdzą, że przyczyną tej choroby może być ekspozycja na poszczególne substancje chemiczne. Rozpoznanie białaczki polega na wykonaniu podstawowych badań krwi oraz na badaniu szpiku kostnego.

Niezwykle ważny jest czas wykrycia choroby. Wielu lekarzy przekonuje, że jeśli białaczka znajduje się we wczesnym stadium, wówczas szanse na wyleczenie znacznie wzrastają. Jednakże dość trudno wykryć białaczkę, ponieważ we wczesnej fazie objawy praktycznie nie występują. Z czasem stwierdza się niedokrwistość, bladość, utratę apetytu czy krwawienie z nosa. U wielu chorych pojawiają się bóle kości i stawów, zawroty głowy.

W takiej sytuacji koniecznie należy udać się do lekarza. Leczenie białaczki jest dość złożone i skomplikowane. Lekarz musi uwzględnić stan pacjenta oraz stadium zaawansowania choroby. Leczenie przebiega w warunkach szpitalnych. Forma leczenia jest zawsze indywidualnie dobrana do potrzeb pacjenta.