profilaktyka_przeciwnowotworowa.jpg

Nowotwory są jedną z częstszych przyczyn śmierci. Samo słowo rak wywołuje przerażenie u wielu chorych. Obecnie postępy w medycynie umożliwiły lepsze zapoznanie się ze specyfiką nowotworów. Dzięki temu udało się wyodrębnić kilka czynników, które zwiększają ryzyko zachorowania.

Przyjmuje się, że część nowotworów rozwija się na skutek uwarunkowań genetycznych. Jednakże znacznie częstszym powodem zachorowania jest zanieczyszczone środowisko oraz niezdrowy styl życia. Wiele osób bagatelizuje również znaczenie badań profilaktycznych. Uważa się, że za rozwój nowotworów odpowiada także nieprawidłowa dieta.

Jadłospis wielu osób zawiera zbyt duże ilości tłuszczów zwierzęcych, soli czy smażonego, czerwonego mięsa. Smażone potrawy są szczególnie niewskazane w codziennej diecie. Wykazano, że podczas tego procesu wydziela się akroleina, która wykazuje właściwości nowotworowe. Niebezpieczne mogą okazać się alfatoksyny.

Te z kolei mogą znajdować się w zepsutej żywności. Chcąc zmniejszyć ryzyko zachorowania warto włączyć do diety duże ilości warzyw i owoców. Na co dzień należy spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy oraz tłuszcze w postaci oliwy z oliwek. Do potraw warto dodawać duże ilości ziół i czosnku.

Poza dietą należy również zadbać o codzienną aktywność fizyczną. Regularne treningi przyczyniają się do zwiększenia aktywności układu immunologicznego, co jest niezwykle istotne w walce z nowotworem. Koniecznie trzeba pamiętać o wykonywaniu badań profilaktycznych.