rak_pluc.jpg

Rak płuc to jeden z najczęstszych nowotworów, który równie często występuje zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Całkowite wyleczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy komórki nowotworowe znajdują się we wczesnym stadium. Uważa się, że główną przyczyną tak licznej zachorowalności jest palenie tytoniu. Na raka płuc mogą zachorować również te osoby, które nigdy nie paliły papierosów. Jest to spowodowane obecnymi w dymie tytoniowym substancjami kancerogennymi, które wdychane są przez tzw.

biernych palaczy. Rak płuc jest podstępną chorobą, ponieważ przez długi czas nie występują żadne objawy. Najczęściej choroba wykrywana jest podczas przypadkowego badania. Objawy zazwyczaj pojawiają się wtedy, gdy rak jest już w zaawansowanej postaci. Do najczęstszych dolegliwości należy zaliczyć duszność oraz spadek kondycji fizycznej.

Podstawowym objawem może być również kaszel oraz krwioplucie. W przypadku wystąpienia tych niepokojących objawów trzeba jak najszybciej udać się do lekarza. Rozpoznanie raka płuc odbywa się na podstawie zdjęć radiologicznych. W celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się także biopsję. Koniecznie trzeba określić, czy nie wystąpiły już przerzuty do innych narządów.

Dopiero na tej podstawie istnieje możliwość wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jedną z najtrudniejszych form raka płuc jest drobnokomórkowy. Jego rozwój odbywa się bardzo szybko. W przypadku raka drobnokomórkowego rokowania nie są pomyślne. Jedną z najskuteczniejszych metod przeciw rakowi płuc jest zaprzestanie palenia tytoniu oraz ograniczenie przebywania w zadymionych pomieszczeniach.