rak_zoladka.jpg

Rak żołądka jest jednym z częstszych rodzajów nowotworów. Choroba może się rozwinąć u osób w każdym wieku. Udowodniono, ze pewne czynniki znacznie zwiększają ryzyko zachorowania. Jednym z najważniejszych jest dieta. Wykazano bowiem, że rodzaj pożywienia znacząco wpływa na metabolizm komórkowy. W przypadku żołądka najbardziej niebezpieczna jest żywność konserwowana. Zagrożenie stwarza również żywność z wysoką zawartością soli, azotynów.

Nadmierne spożywanie tego rodzajów produktów może przyczynić się do rozwoju wrzodów żołądka. Rak żołądka może być spowodowany także przez palenie papierosów. Dym tytoniowy zawiera wiele substancji trujących, które niszczą ścianę żołądka. Z czasem mogą rozwinąć się komórki nowotworowe. Jednym z badań, które umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych w żołądku jest gastroskopia. W niektórych przypadkach wskazane jest zrobienie badania radiologicznego górnego odcinka przewodu pokarmowego. W przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lekarze często decydują się na wykonanie biopsji.

Dopiero to badanie umożliwia postawienie trafnej diagnozy. Rak żołądka objawia się na różne sposoby. Chorzy najczęściej skarżą się na częste nudności i wymioty. W przypadku wymiocin zazwyczaj pojawia się w nich krew. Do innych dolegliwości należy zaliczyć silną bolesność nadbrzusza bądź zaburzenia połykania. Rak żołądka zazwyczaj leczony jest chirurgicznie. Chemioterapia stosowana jest pomocniczo.

Rokowania uzależnione są od stadium rozwoju choroby, dlatego warto przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki.