wlasciwosci_komorek_nowotworowych.jpg

Nowotwór niemal dla każdego chorego brzmi jak wyrok śmierci. Niewątpliwie nowotwory zaliczane są do jednych z najpoważniejszych chorób, ale obecne metody leczenia zwiększają szansę na przeżycie chorego. Warto zapoznać się, jakie cechy mają komórki nowotworowe. To właśnie one sprawiają, że rak jest tak groźny dla organizmu.

Jedną z najważniejszych cech komórek nowotworowych jest szybki podział. Prawidłowe komórki dzielą się wówczas, gdy jest to konieczne, np. w przypadku zranienia. Komórki nowotworowe nie potrzebują takiego bodźca.

Ponadto komórki nowotworowe nie reagują na żadne czynniki, które hamują takie podziały. To powoduje, że mogą rozrosnąć się do sporych rozmiarów. Każda zdrowa komórka ulega apoptozie w przypadku gdy zostanie uszkodzona. Apoptozą nazywamy fizjologiczną śmierć komórki.

Zjawisko to jest naturalne i codziennie zachodzi w organizmie człowieka. Tymczasem komórki nowotworowe nie ulegają apoptozie. Ze względu na swoje duże możliwości replikacyjne są one niemal nieśmiertelne. Mogą one ulegać nieograniczonym podziałom, przy czym nie będą hamowane przez żadne naturalne czynniki.

Ze względu na to, że komórki nowotworowe potrzebują dużych ilości substancji odżywczych aby przeżyć, mają możliwość pobudzić wytwarzanie naczyń krwionośnych. W ten sposób dostarczany jest im tlen i inne składniki odżywcze. Wiedza na temat właściwości komórek nowotworowych umożliwia jeszcze skuteczniejszą walkę z tą chorobą. Dzięki temu chorym podawane są coraz efektywniejsze leki, które hamują rozrost komórek nowotworowych.