zakazenia_grzybami_i_sposoby_leczenia_grzybic.jpg

Grzybice to jedne z częstszych chorób. Posiadają one właściwości pośrednie między bakteriami a roślinami. Są szeroko rozpowszechnione na świecie, co zawdzięczają swoim unikalnym cechom. Grzyby są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. W szczególności dotyczy do czynników temperaturowych. W wysokich temperaturach ginie większość wirusów i bakterii.

Tymczasem sporo grzybów wykazuje dużą odporność na jej działanie. Sprawia to, że znajdują się one zarówno w glebie, wodzie czy na roślinach. Ponadto grzyby wykazują duże właściwości adhezyjne. Oznacza to, że mają możliwość silnego przylegania do określonej powierzchni. W ten sposób z łatwością zasiedlają organizm człowieka, np. błony śluzowe.

Grzyby mogą wytwarzać bardzo groźne dla zdrowia toksyny. Do najbardziej znanych zalicza się mykotoksyny. Najczęściej występują one na zbożach czy orzechach. Leczenie różnych rodzajów grzybic może być trudne, a jednocześnie czasochłonne. Podstawową grupą leków są leki polienowe. Mają one możliwość łączenia się z komórkami grzybowymi oraz niszczenia ich.

Często stosuje się także azole. Leki te nie mają korzystnego oddziaływania na organizm. Z tego powodu część osób decyduje się na stosowanie naturalnych preparatów w walce z grzybami. Bardzo popularne są wyciągi z pestek grejpfruta, który wykazuje silne właściwości grzybobójcze. Leczenie grzybicy zawsze powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Tylko wówczas istnieje duża szansa na całkowite wyleczenie się.